Canon Medical Systems
01135
Київ
вул. Григорія Андрющенка, 7/19
pr@inmedua.com
https://www.canon-medical.com.ua/img/header/Logo_Canon_Medical_Systems_2018.svg

Школа УЗД у гінекології


Для розповсюдження зверніться до нашої контактної особи pr@inmedua.com

Школа УЗД у гінекології

З 24 до 26 листопада Українська Асоціація фахівців з ультразвукової діагностики і Український Допплерівський Клуб за підтримки компанії Canon Medical Systems провели чергову школу, присвячену ультразвуковій діагностиці у гінекології. Авторський курс лекцій запропонувала відомий в Україні фахівець Нелла Кузьмівна Волик, к. мед. н., лікар вищої категорії, доцент НМАПО імені П.Л. Шупика, лікар УЗД Інституту ядерної медицини та променевої діагностики НАМН України, де вже багато років працює на апараті Aplio MX. Фахівець впевнена і не втомлюється підкреслювати, що якщо ми прагнемо бути успішними і затребуваними у професії, то маємо постійно вчитися, читати, бути у курсі усіх новинок і максимально застосовувати нові теоретичні знання на практиці.

Склад учасників школи яскраво відображає прагнення більшості лікарів до поширення сфери своєї професійної діяльності, що є нормою у розвинутих країнах світу. Приблизно половина слухачів — це акушери-гінекологи, третина більше 10 років працює в УЗ-гінекології, решта — мають досвід роботи в УЗ-діагностиці і бажають засвоїти новий напрямок.

Н.К. Волик розпочала лекцію із того, що насамперед має знати фахівець УЗД — нормальної анатомії і ехо-анатомії органів малого тазу жінки, фізіології менструального циклу, патологічних процесів. Ехографічна картина органів залежить від різних факторів: віку, періоду менструального циклу, наявності патології, основних патоморфологічних процесів, патогенезу, зокрема інших органів, стан яких впливає на жіночі геніталії.

У більшості випадків УЗД є першим і остаточним методом діагностики у гінекології. Воно дає можливість із високим ступенем достовірності виявити патологію, припустити доброякісний або злоякісний ґенез. При онкологічних процесах для виявлення їх розповсюдження як додаткове дослідження призначають МРТ або КТ. КТ в гінекології має обмежене використання — переважно з метою визначення розповсюдження вторинного ураження при злоякісних процесах.

Лектор детально зупинилася на нюансах проведення УЗД трансабдомінальним і трансвагінальним методами. Вона радить при можливості починати обстеження із трансабдомінального способу, який дає загальну картину органів, дозволяє побачити деякі відхилення від норми органів черевної порожнини, які можуть впливати на стан органів малого тазу. Щоб простіше орієнтуватися, перед початком обстеження слід знайти орієнтири, які допоможуть визначитися із розташуванням органів. Зручні орієнтири, наприклад, для яєчників — здухвинні судини. Також важливо пам’ятати, що зображення однієї і тієї ж зони, які отримані при скануванні трансабдомінальним і трансвагінальним способами будуть повернуті одне відносно іншого на 90°.

При дослідженні не слід обмежуватися тільки гінекологічними питаннями. Бажано охопити усі органи у зоні візуалізації, так можна виявити супутні патології, зокрема у кишкових петлях, сечовому міхурі, уретрі тощо. Нерідко при дослідженні виявляються неочікувані знахідки. Для прикладу був продемонстрований слайд такої знахідки — кістозне утворення в порожнині малого тазу у 17-річної дівчини, яке виявилось аномалією розвитку урахусу. Ще в одному випадку під час гінекологічного УЗД в пацієнтки була виявлена пухлина ободової кишки.

Велика увага була приділена технічним питанням, зокрема методології УЗД в В-режимі, колірній і спектральній доплерографії. Так для оптимізації зображень у В-режимі не завжди доцільно використовувати тільки гінекологічні пресети. Часто візуалізація буває кращою у пресетах для УЗД передміхурової залози, також можна спробувати пресет для педіатрії тощо. Іноді у інших пресетах налаштування кращі, комфортніші для зору. І це треба використовувати.

Важливе значення має регулювання зображення під свій зір, щоб максимально повно бачити об’єкт дослідження. При ультразвуковому дослідженні треба знати, які фактори впливають на роздільну здатність та частоту кадрів. Оптимально для ока — 45 кадрів на секунду.

Контрастність картування залежить від діапазону відтінків сірого (динамічний діапазон). При збільшенні діапазону картинка виходить більш гладкою і природною. При необхідності чіткішого зображення зони інтересу необхідно зробити її контрастнішою, тобто зменшити динамічний діапазон.

Значна увага була приділена підготовці протоколів. У деяких випадках, при описі результатів дослідження лікарі все ще використовують застарілі поняття, наприклад, М-ехо комплекс та інші. Завжди слід враховувати вік жінки, її анамнез. А головне — у разі сумнівів ніколи не придумувати пацієнтці діагнозів. Якщо рівень апарата не дає якісної візуалізації, у протоколі треба вказати на підозри і скерувати жінку до спеціалізованого закладу.

Протягом трьох лекційних днів були детально розглянуті основні аспекти ультразвукового дослідження жіночих тазових органів: УЗ-діагностика порушень розвитку і функції репродуктивної системи; захворювань матки та патології ендометрія (міома, саркома, ендометріоз, гіперплазії, поліпи, рак, трофобластична хвороба); запалення жіночих тазових органів; позаматкова вагітність; пухлинні утворення і пухлини яєчників. Нелла Кузьмівна детально зупинилася на можливостях ультразвукової діагностики патології шийки матки, диференціальної діагностики оваріальних кіст, практичних аспектах колірної та спектральної доплерографії в гінекології.

Усі лекції були побудовані на діалозі з аудиторією, з урахуванням інтересів і розуміння кожного курсанта. Активне обговорювання випадків, які демонструвалися лектором, можливість отримати експертні відповіді на запитання з власної практики зробили участь у школі ефективною і продуктивною для кожного.